PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
5
Pobierz:
Dodany: 2013-05-12
Artykuł: Jan Giemza

sprawia mnóstwo radości
połowa gry jest "ukryta"
niezwykle klimatyczna grafika i muzyka
bugi!
INFORMACJE
Gatunek: Zręcznościowe
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2012
Pobrań: 586
Producent: Polytron
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

FEZ

FEZ FEZ FEZ
OCEŃ

FEZ to wspaniała gra, w której z miejsca się zakochasz. Od 1 maja wreszcie mogą poznać ją posiadacze pecetów.

 

Głównym bohaterem produkcji Polytron jest Gomez – urocza, pikselowata postać, żyjąca w dwuwymiarowym świecie. Tylko czy rzeczywiście dwuwymiarowym? Gomez szybko odkrywa, że ziemia wcale nie jest płaska, a jego rodzinna wioska i cały świat istnieje też za rogiem.

 

Dlatego choć na pierwszy rzut oka FEZ sprawia wrażenie klasycznej platformówki, jest w istocie dość rozbudowaną grą logiczną, w której liczy się nie tyle zręczność, co wyobraźnia i pomysłowość.

 

Twoim celem jest zbieranie złotych sześcianów i jego fragmentów – jednak zdobycie wszystkich nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza że każdy sześcian ma też swój antysześcian, który pojawia się dopiero po rozwikłaniu nieoczywistej zwykle zagadki. Trzeba nauczyć się odczytywać specjalne szyfry, a także stale wykraczać poza ustalone ramy myślowe. Przykładowo, jedna z zagadek polega na odtworzeniu wibracji na gamepadzie (wibruje raz lewa, a raz prawa strona urządzenia), zaś inny "szyfr" to po prostu kod QR, któremu trzeba zrobić zdjęcie telefonem komórkowym.

 

Na tym właśnie polega siła FEZ-a: nieustannie zaskakuje i zachęca do eksploracji. Świat gry jest naprawdę spory, a przy tym możliwe jest przemieszczanie się po nim bez większych ograniczeń. Wielokrotnie zdarzało mi się, że po przejściu przez niepozorne drzwi, trafiałem do szeregu zupełnie nowych lokacji. Nieźle się uśmiałem, gdy znalazłem zieloną rurę rodem z Super Mario Bros. i po naciśnięciu strzałki w dół… trafiłem do rozległej sieci kanałów. Podobnych nawiązań do 8-bitowych hitów jest tu znacznie więcej.

 

W zasadzie przyczepić się mogę jedynie do irytujących bugów – na niektórych poziomach (na szczęście opcjonalnych) FEZ bezceremonialnie się wykrzaczał, zaś kiedy indziej pojawiały się drobne przekłamania graficzne. Mam nadzieję, że twórcom uda się szybko rozprawić z tymi problemami.

 

Bo FEZ to gra wybitna, prawdziwa perełka sceny niezależnej. Zagraj sam, żeby przekonać się, dlaczego serwis Eurogamer przyznał jej tytuł Gry Roku. Moim zdaniem, całkowicie zasłużenie.


Może Ci się spodobają

Moorfrosch XS Gravity Head Squib Ball
KOMENTARZE

Wynik działania (9 + 8):

Regulamin
Gość:
zulombo
+0
2013-05-16 21:17:06
Nie ma co liczyć, że założy swój portal. Swego czasu byłem współrekaktorem na indiegranie i muszę przyznać, że to ciężka praca. Co do pytania czy moja wypowiedz była na temat to odpowiedz brzmi: tak. Zamiast wgłębiać się w szczegóły podam ci jeden przykład. Calestial Mechanica mimo, że jest grą darmowa to i tak można ją kupić na desurze.Rozbudowane gry darmowe wymierają i nawet się tym cieszę.
Gość
+0
2013-05-16 17:15:08
Jak się nie podoba portal, to po co tu siedzicie?
Albo lepiej: założyć własny TYLKO z darmowymi grami.Wycieczki osobiste i jęki w stylu Onetu. Zwłaszcza to pierwsze powinno być cięte z automatu, bo z wolnością słowa, na którą stosujący takie zabiegi zwykle się powołują, nie ma to nic wspólnego.
Gość
+0
2013-05-16 07:13:40
@Jan Giemza: Rozumiem, że wykształciły się już chwytne kończyny dolne, tak? Czyżby od nadmiernej pracy przy komputerze? Bo nie podejrzewam, aby Szanowny Pan dopiero przed chwilą zszedł z drzewa... ;-) Proszę traktować to (rzecz jasna) jedynie w kategorii żartu... :-)
@zulombo: chyba nie chodzi dosłownie o to, czy komercyjne produkcje przewyższają jakością te o kategorii freeware (choć z tym także bywa różnie), ale o to, że serwis reklamujący się w sieci jako "DARMOWE GRY DO POBRANIA" zamieszcza ostatnio w głównej mierze produkcje o statusie shareware lub komercyjne!
Gdyby Szanowny Pan "zulombo" uruchomił nieco pozostałość tego, co plącze się jeszcze pod czaszką po wielogodzinnym "katowaniu" rozbudowanych gier komercyjnych, to nie pisałby komentarza ZUPEŁNIE NIE NA TEMAT, a Pan Giemza nie podpisywał by się pod tym rekami i "chwytnymi" kończynami dolnymi...
Tak sądzę... ;-)
Pozdrawiam serdecznie obu, nieco "okaleczonych" Panów... :-)
Jan Giemza
+0
2013-05-15 11:26:24
@zulombo: Podpisuję się rękami i nogami. :)
@Gość: Nie, nie znaczy. Po prostu większość płatnych gier jest lepsza. To jak z fast-foodami: jest niedrogo i smacznie, ale to jednak nie to samo, co wizyta w porządnej restauracji.
zulombo
+0
2013-05-15 07:53:29
Czekałem aż ktoś zacznie narzekać czemu FEZ jest komercyjny i w związku z tym piszecie o nim. Ludzie ogarnijcie się. Załóżcie sobie konto na paypal i kupujcie gierki i nie narzakajcie, że są drogie, bo humble bundle i indie galę można kupić już za centa.
W dobie dystrybucji cyfrowej staje się przeciwnikiem tworzenia rozbudowanych i darmowych gier. Wolę zapłacić kilka złotych za porządną rozzgrywkę, a nie bawić się tylko przez chwilę. Z tegorocznych darmowych gierek poleciłbym głównie "Wilt: Last Blossom". Chętnie kupiłbym jej rozszerzoną wersję. No właśnie tutaj tkwi problem, że twórcy najpierw tworzą darmową wersję (Knytt, Spelunky, La Mulana, Cave Story), a później dopieszczają te projekty aby sprzedać je w sklepach. Ile bym dał aby zajęli się nowymi projektami, ale co zrobić. W końcu tworząc grę nikt nie wie czy będzie ona hitem czy też nie.
Gość
+0
2013-05-15 07:15:07
Czy to znaczy, że te darmowe, które są u was, są NIE NA POZIOMIE???????????
Brawo!
Grunt to SAMOKRYTYKA! :))))
Jan Giemza
+0
2013-05-13 15:29:06
Mamy mnóstwo darmowych gier w serwisie, ale piszemy też o produkcjach niezależnych. A te najlepsze zwykle są płatne. Czasami warto wydać parę złotych i bawić się na poziomie. :)
Gość
+0
2013-05-13 06:23:45
ktoś gdzieś , kiedyś dobrze napisał, w jednym z komentarzy na waszej stronie, że chociaż w zakładce serwis reklamuje się jako DARMOWE GRY DO POBRANIA, to w rzeczywistości co by człowiek nie otworzył, to albo shareware, albo komercyjna!
Okopcie się z takim serwisem pseudodarmowych gier!!!

1