PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Kola256
5
Pobierz:
Dodany: 2009-06-12
Artykuł: Kola256

Jeden z najlepszych madżongów
Duża grywalność
Oprawa audiowizualna
Odrobinę nudnawa fabuła Trybu Przygody
INFORMACJE
Gatunek: Logiczne
Licencja: shareware
Data wydania: 2006
Pobrań: 1558
Producent: Shape Games
Wymagania sprzętowe:
Procesor 750 MHz, pamięć 128 MB, karta graficzna 32 MB
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Polska wersja językowa Polski
TAGI
INNE Z TEMATU

 

Mahjongg Artefakty

Mahjongg Artefakty Mahjongg Artefakty Mahjongg Artefakty
OCEŃ
W kapitalistycznym świecie panuje powszechne przekonanie, że towary pochodzenia chińskiego z zasady muszą być tandetne, niedopracowane i niskiej jakości. Na szczęście to tylko stereotyp, nie zawsze zgodny z rzeczywistością. Hitem eksportowym „kraju cesarzy” jest wywodząca się z kultury starożytnych Chin planszowa gra mahjong. Jej elektroniczne wersje, niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych, stale zjednują sobie rzesze nowych fanów, stawiając mahjong w czołówce komputerowych gier logicznych. Omawiany dziś tytuł jest klasycznym przykładem dobrego madżonga. Co w nim takiego niezwykłego? Już tłumaczę.

 Jeśli nigdy nie miałeś styczności z tego typu grą, przedstawię Ci krótko zasady. Otóż zadanie gracza polega na łączeniu w pary takich samych klocków, co powoduje ich usunięcie z planszy. Aby utrudnić nieco zadanie, możliwe jest wyłącznie dopasowywanie klocków znajdujących się „po zewnętrznej”, posiadających przynajmniej jeden, prawy bądź lewy bok wolny,, czyli nie połączony z inną tabliczką. Zadanie wydaje się proste, ale w praktyce trzeba dużo kombinować i być spostrzegawczym, aby odnaleźć wszystkie wolne klocki.

 Autorzy Mahjongg Artefakty (rosyjskie studio developerskie Shape Games) przygotowali 3 tryby zabawy: Klasyczny, Przygody i tzw. Tryb „Bez końca”. Pierwszy z nich, tradycyjny mahjong, to aż 99 różnych układów klocków do ułożenia. W trybie Przygody będziesz miał okazję towarzyszyć archeologowi Markowi Hawk i weźmiesz udział w poszukiwaniach tajemniczych, zaginionych skarbów, na pięciu kontynentach. Minusem tej części zabawy jest niewątpliwie nudnawa fabuła, w której ograniczono się do przedstawienia w komiksowy sposób kolejnych etapów podróży, oraz skarbów, których w danej chwili poszukujemy. Ten tryb to 27 etapów, podzielonych na pięć głównych części. Każda z nich charakteryzuje się odmienną oprawą muzyczną, oraz innymi wzorami malowań tabliczek, zgodnie z regionem świata, który w danej chwili odwiedzamy. Pierwszy poziom to samouczek, służący oczywiście zaznajomieniu gracza z podstawowymi zasadami zabawy. Z kolei tryb „Bez końca” to prawie niekończąca się gra w mahjong, ograniczona wyłącznie ilością wolnego czasu, oraz poziomem umiejętności. Wspomnę jeszcze, że za ukończenie każdego z trybów gry, wysokie umiejętności i czas spędzony przy Mahjong Artefakty, nagradzani jesteśmy trofeami. Jest to oczywiście miły dodatek, zachęcający do cierpliwego pokonywania kolejnych etapów zabawy.

 Oprawa audiowizualna, właściwie jak w każdej współczesnej produkcji casual, stoi na wysokim poziomie. Muzyka jest przyjemna dla ucha, choć może wydawać się monotonna. Dobra oprawa graficzna widoczna jest szczególnie w trybie Przygody, gdzie każdy z krajów zachowuje swój specyficzny klimat. Tapety dobrano bardzo dobrze; kojarzą się one z największymi zabytkami danego obszaru antycznego świata. Znajdziemy m.in. mur chiński, piramidy egipskie i meksykańskie, czy ateński Akropol. Dodatkowo gra dostępna jest w pełnej polskiej wersji językowej, co również przemawia na jej korzyść. Niestety nie mogę wypowiedzieć się na temat jakości polskich tekstów, gdyż, nieskromnie mówiąc, uczestniczyłem w procesie lokalizacyjnym gry. Wierzę jednak, że gracze będą zadowoleni z przekładu.

 Przejdźmy do podsumowania. Gra Mahjong Artefakty (oryg. Mahjongg Artifacts) to bardzo dobry przedstawiciel gatunku mahjong. Grałem już w wiele tego typu gier i mogę śmiało polecić recenzowaną grę osobom poszukującym dobrego madżonga. Jest to jeden z moich ulubionych madżongów. Nie jest może pomysłowy, czy porywający, ale jest dobry, dopracowany i gwarantuje dużą grywalność. Z pewnością dobrze oddaje klimat starożytnych kultur występujących w grze. Jeśli nigdy nie próbowałeś mahjong, jest to dobry materiał na polubienie tej gry logiczno- zręcznościowej. Warto zagrać nawet dla jednej, darmowej godziny w wersji trial. Polecam.

Uwaga. Pełną wersję gry w cenie 19 PLN można kupić pod tym linkiem.


Może Ci się spodobają

Gerbera Quarry Link-Em Bamboo! Next Element
KOMENTARZE

Wynik działania (9 + 10):

Regulamin
Gość: