PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
5
Pobierz:
Dodany: 2013-11-07
Artykuł: Jan Giemza

ciekawe, nietypowe zagadki
stale zaskakuje
świetna oprawa
fabularna pustynia
INFORMACJE
Gatunek: Logiczne
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2013
Pobrań: 119
Producent:
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Antichamber

Antichamber Antichamber Antichamber
OCEŃ

O, ja naiwny. Dotychczas moim wzorem zakręconej gry był Braid. No, może jeszcze SpaceChem. Antichamber zjada powyższe dwa tytuły na śniadanie.

 

Trudno opowiedzieć cokolwiek sensownego o tej grze z prostego powodu – ona ciągle zmienia swoje zasady. Twoje przyzwyczajenia i wiedza o działaniu świata będą co i rusz poddawane próbom, których szczęśliwe ukończenie wymagać będzie zmiany sposoby myślenia. Ot, na przykład po przejściu tą samą trasą w drugą stronę, znajdziesz się w zupełnie innym miejscu niż za pierwszym razem. Ma to sens? Cóż, w Antichamber ma.

 

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, bo to właśnie zagadki i czyhające na każdym kroku niespodzianki stanowią o sile tej produkcji. Nigdzie nie znajdziesz czegoś podobnego. Nie dziwię się zupełnie, że gra trafiła do finału IGF, IndieCade i Make Something Unreal – Antichamber to po prostu wyjątkowe doświadczenie, które nie mogłoby zostać zrealizowane w żadnym innym medium.

 

Na uwagę zasługuje również oprawa audiowizualna. Skomponowany przez Siddharthę Barnhoorna ambientowy podkład doskonale pasuje do niezwykle prostej grafiki rodem z rysunków technicznych. Cieszę się, że autor zdecydował się na taką właśnie stylistykę – pozwala ona skupić się na zagadkach, które bez dodatkowych rozpraszaczy bywają piekielnie trudne. (W pierwszej chwili zawsze myślisz sobie: przecież tego się nie da przejść!).

 

Przyczepię się tylko do jednego: narracji. Niby mamy tu jakąś fabułę, opowiadaną w formie znajdowanych w różnej kolejności obrazków, ale nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że została wrzucona na doczepkę i tak naprawdę nie ma większego sensu.

 

Jeśli przescrollowałeś od razu do ostatniego akapitu, chcesz zapewne wiedzieć, czy warto zagrać w Antichamber. Jak najbardziej! Choć nie jest to produkcja dla każdego (casualom dziękujemy), fani łamigłówek znajdą tu dla siebie świeże i fascynujące wyzwania. 


Może Ci się spodobają

Aquacade Luxor Rowdy Rollerz
KOMENTARZE

Wynik działania (6 + 10):

Regulamin
Gość: