PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
4
Pobierz:
Dodany: 2014-01-19
Artykuł: Jan Giemza

śliczna
charyzmatyczna
zabawna
za prosta dla wyjadaczy
czekamy na drugi akt...
INFORMACJE
Gatunek: Przygodowe
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2014
Pobrań: 100
Producent: Double Fine
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Broken Age

Broken Age Broken Age Broken Age
OCEŃ

Kickstarter to sposób na wyłudzenie pieniędzy, mówili. Same średniaki powstają, mówili. Bez wydawniczego bata nad sobą, developer zrobi wszystko na pół gwizdka, mówili. No i się mylili.

 

Broken Age, jako pierwszy tytuł ufundowany przez Kickstartera, w ogóle znajdował się w trudnym położeniu. Niektórzy gracze to bowiem stwory o paskudnej naturze – albo przesadnie krytyczni, albo oczekujący zbyt wiele. Spodziewali się zapewne, że za 3 miliony dolarów Double Fine stworzy produkcję o rozmachu Skyrima. Niestety, tak to nie działa: średni budżet wysokiej jakości gry wideo to kilkadziesiąt milionów dolarów, a w niektórych przypadkach sięga nawet kilkuset milionów. W porównaniu z takim Rockstarem, studio Tima Schafera robiło grę za kieszonkowe na waciki.

 

Na szczęście po pięciu godzinach spędzonych w świecie Velli i Shaya mogę powiedzieć tylko jedno: zgromadzone fundusze wykorzystano doskonale, tworząc nowoczesną, a jednocześnie przyjemnie oldskulową przygodówkę, która spodoba się zarówno starym wyjadaczom, jak i osobom, które do tej pory omijały gatunek szerokim łukiem.

 

Świetny jest przede wszystkim scenariusz. Od czasów Monkey Island Tim dojrzał jako scenarzysta – dialogi są zabawne, ale w niewymuszony sposób, a humor bazuje na wysmakowanym absurdzie, a nie slapstikowych gagach. W pamięć zapadają też bohaterowie, ale nie powinno to dziwić, skoro ożywiają ich głosy m.in. Elijah WoodaJennifer Hale i Jacka Blacka.

 

Zresztą, cała realizacja stoi na najwyższym poziomie. Muzyka nagrana przez orkiestrę symfoniczną, cudowny styl graficzny, który przywodzi na myśl ruchome obrazy, a nawet takie drobnostki jak menu główne – dawno nie było przygodówki równie pieczołowicie przygotowanej.

 

Oczywiście, w nadchodzących dniach, gdy Broken Age trafi już do oficjalnej sprzedaży, naczytacie się wielu komentarzy malkontentów. Że nie ma tu żadnych innowacji, że budżet można było rozdysponować lepiej, że na drugi akt trzeba czekać kilka miesięcy, że zagadki są za proste, że życie kiedyś było łatwiejsze, a ludzie weselsi itp. Wiecie co? Nie słuchajcie ich. Broken Age to naprawdę fajna, klasyczna przygodówka, przy której spędzicie z uśmiechem na ustach kilka godzin. Tylko tyle? Moim zdaniem – aż tyle.


Może Ci się spodobają

Trance Pacific The Room Two Journey (Podróż)
KOMENTARZE

Wynik działania (2 + 10):

Regulamin
Gość:
Jan Giemza
+0
2014-01-20 16:38:12
Zerknę:)
Gość
+0
2014-01-19 05:50:05
Hmm... Skoro jesteśmy przy grach indie, to chciałbym wam (to znaczy każdemu zainteresowanemu, ale zwłaszcza redakcji) zaproponować przyjrzenie się gierce o jakże zacnym tytule "Running with Rifles" - w skrócie RWR. Wiem że tytuł brzmi dziwnie, ale gwarantuję że na pewno okaże się być warta uwagi dla tych co lubią sobie postrzelać ;) Może nawet okaże się warta osobnego artykułu na VG? :)

1