PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Mac Bad
3
Pobierz:
Dodany: 2010-05-16
Artykuł: Mac Bad

Przemyślana, oryginalna koncepcja
Nacisk na współpracę graczy
Wiele różnych ficzerów
Olbrzymie rozróżnienie między kontami darmowymi i płacącymi
Tragiczna grafika
Mizerne udźwiękowienie
Dla nowego gracza: dość skomplikowana
Brak możliwości sprawdzenia stanu jednostek przeciwnika
INFORMACJE
Gatunek: Strategiczne
Licencja: freeware
Data wydania: 2001
Pobrań: 166
Producent: Nexon Inc
Dystrybutor: KRU interactive
Wymagania sprzętowe:
System Operacyjny : Win95/98/2000/ME/XP ; Procesor : Pentium MMX 433Mhz, lub lepszy ; RAM : 64MB RAM ; Grafika : 16MB pamięci video ; Dysk Twardy : 300MB miejsca na dysku ; DirectX : DirectX 8.0a ; Połączenie z internetem : 28K Modem
Dodatkowe opcje:
Internet/LAN, Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
TAGI
INNE Z TEMATU

 

Shattered Galaxy

Shattered Galaxy Shattered Galaxy Shattered Galaxy
OCEŃ
FILM
 Chyba nikt nie lubi czuć się oszukany. Tym bardziej, jeśli uczucie to towarzyszy nam podczas doświadczania czegoś naprawdę nieprzeciętnego.

 To coś ma nazwę „Shattered Galaxy” i jest niezwykle oryginalną MMO-strategią. Skuszony kwiecistymi opisami twórców na stronie, oraz rekomendującymi recenzjami w Internecie, wkroczyłem do tego świata.

 Pierwsze doświadczenie? Cóż za koszmarna grafika… A dźwięki jakie mizerne…Ale co tam, zawsze jestem w stanie zignorować kiepską warstwę wizualną i akustyczną, byleby ratowała je grywalność, co jest niemożliwe w odwrotnej sytuacji.

 Początkowy samouczek również niewiele pomógł w pojęciu dość skomplikowanego systemu rozgrywki, po pewnym czasie zrozumienie jednak przychodzi samo, jest to więc jednak tylko początkowa przeszkoda.

 „Strzaskana Galaktyka” bazuje na znakomitej, unikalnej koncepcji. Żyjący świat, w którym trwa wieczna wojna czterech frakcji, a w nim gracze, czyli dowódcy elitarnych oddziałów. Oni to sami inicjują, bądź wspierają innych w bitwach, które mają wpływ na granicę terytoriów i potęgę naszej strony. Bitwy toczone są na żywo, w czasie rzeczywistym, a do każdej może dołączyć dowolny gracz, należący do jednej z walczących stron. Bitwy te są o tyle ciekawe, że główny nacisk położony jest na działania drużynowe. Pojedyncze wypady i samowolna walka praktycznie gwarantują przegraną drużyny. Może to być denerwujące dla tych graczy, którzy przyzwyczajeni są do osobistego kontrolowania i doświadczania akcji, jednak dla innych będzie to odświeżające doświadczenie.

 Poza bitwą sterujemy naszym awatarem, którym przemieszczamy się po mapie świata, lub wchodzimy do terytorium lokalnego, np. stolicy, w której to kupujemy nowe jednostki, lub ulepszamy komponenty starych. Można naprawdę popuścić wodze wyobraźni i zmodyfikować każdą jednostkę zgodnie z naszymi zamierzeniami, prawie całkowicie zmieniając jej statystyki, dopasowując je do swojego widzimisię.

 W tytule tym zaimplementowanych jest również wiele innych ficzerów, jak choćby: Polityka (stanowiska, moce z nimi związane, wybory, ustanawianie praw), system rozwoju naszego awatara (dający możliwość kupowania coraz nowszych typów jednostek i dostępu do coraz nowocześniejszych ulepszeń), specjalne zdolności naszych oddziałów (które wzbogacają taktyczną i strategiczną warstwę rozgrywki), oraz wiele, wiele innych.

 Nie będę jednak ich omawiał z powodu wspomnianego wcześniej uczucia bycia oszukanym. Już wyjaśniam… „Shattered Galaxy” jest teoretycznie grą darmową i przy pierwszych kontaktach z oficjalną stroną nie rzuca się w oczy informacja o korzyściach, jakie daje konto płatne. Szybko jednak samodzielnie przekonasz się, drogi graczu, że bez płacenia 10$ miesięcznie nie możesz wykorzystywać pewnych surowców, aby porządnie ulepszyć swoje jednostki; że zdobywasz mniej doświadczenia za bitwy; że arena polityczna, specjalne jednostki i wiele innych, wcześniej wspomnianych ficzerów, jest dla Ciebie niedostępnych… Lista ograniczeń jest imponująca, niestety, w negatywnym rozumieniu tego słowa.
Jeśli zaś dodać do niej to, że wizualnie nie ma żadnej różnicy między jednostkami nowego gracza, a wojskami starego wymiatacza tego tytułu, można się konkretnie zdenerwować. Tak właśnie stało się ze mną. Z powodu niemożliwości sprawdzenia stanu jednostek przeciwnika, bardzo szybko zniechęciłem się do systemu bitewnego, skoro moje jednostki były roznoszone w pył, niezależnie od tego, czy dobrze przemyślałem strategię walki, czy nie…

 Podsumowując, „Shattered Galaxy” jest świetnym, oryginalnym tytułem, który w moim mniemaniu nie odniósł sukcesu z powodu systemu płatności. Pomimo fatalnej grafiki, dźwięków i kilku innych zgrzytów, widzę w tej produkcji spory potencjał, którego niestety, jako darmowy użytkownik, nie mogę wykorzystać. Stąd wystawiona ocena.
Jeśli jednak masz chęć i pieniądze, dodaj jeden do końcowej oceny, gdyż tytuł ten może dostarczyć ci sporo nietuzinkowej i wymagającej rozrywki.

Może Ci się spodobają

Multiwinia The Lost Castle Zombie Farm
KOMENTARZE

Wynik działania (1 + 3):

Regulamin
Gość:
Mac Bad
+0
2010-06-04 00:58:03
Cóż, dobrze wiedzieć, nie miałem takiej świadomości:)
Gość
+0
2010-06-03 19:17:03
Mozna sprawdzic informacje o jednostce ale trzeba kupic specjalna jednostke ktura zamienia sie w radar i ja ulepszyc o odpowiedni komponent (wazne!! nietrzeba miec konta premium)
Mac Bad
+0
2010-05-19 18:56:34
A nawet się zgodzę:D Ciężko mi znaleźć dobry polski odpowiednik na to słowo, a ono jest teraz takie nowoczesne;)
Podaj mi jakiś dobry zamiennik, z przyjemnością wrzucę go do swojego słownika, mówię serio:)
Eugen
+0
2010-05-19 18:42:09
To jedna z pierwszych gier MMO, w które miałem przyjemność pograć. Dawno, dawno temu, większość tych produkcji w ogóle nie miała możliwości darmowej gry. Tylko Tibia. A później trafiłem na Shattered Galaxy. Darzę ją sentymentem (wtedy normalnym sposobem łączenia z internetem był modem 56k), choć nie potrafiłem wrócić do niej po latach. Chyba z powodów, które Mac Bad wymienił w tekście. Tylko jak na moje polskie oko, trochę za dużo "ficzerów" :-).
Mac Bad
+0
2010-05-17 22:37:27
Potraktuj te minusy jako ostrzeżenia;) Tak naprawdę, największym z nich jest ograniczanie darmowego konta, ale mimo to gra ma spory potencjał.
Gość
+0
2010-05-17 19:21:56
Trochę dużo minisów ale gra dobrze zrecenzowana, no nic jak to mówią zrób to sam :) więc zobaczę z jakiej gliny to zrobione.
Mac Bad
+0
2010-05-16 18:35:47
Czyli nie popełniłeś tego błędu,co ja;) Właśnie przed nim staram się ostrzec:P
Anox
+0
2010-05-16 17:19:28
Dopóki nie przeczytałem o płatności i ograniczeniach darmowych kont miałem ochotę ją ściągnąć. Po przeczytaniu od razu się zniechęciłem xD
Pawcio
+0
2010-05-16 08:09:25
Miałem ją kiedyś zrecenzować, ale jakoś nie przypadła mi do gustu. Rzeczywiście, oryginalność wręcz wgniata w ziemię, ale ta gra ma sporo niedopracowanych elementów. Powiem to, co mówię od zawsze. Jeśli w MMO jest graczy jak na lekarstwo to nie szans ono zaistniec. A z płatnościami twórcy dali ciała

1