PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
5
Pobierz:
Dodany: 2015-05-11
Artykuł: Jan Giemza

świetna, dobrze zaprojektowana platformówka
soundtrack
trudna, ale uczciwa
może ciut za krótka?
INFORMACJE
Gatunek: Platformowe
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2014
Pobrań: 342
Producent:
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Shovel Knight

Shovel Knight Shovel Knight Shovel Knight
OCEŃ

Granie na nostalgii rzadko kiedy okazuje się równie udane.

 

Wiecie, na czym polega problem wielu produkcji? Ich twórcy za cholerę nie rozumieją medium, w jakim tworzą. W efekcie powstaje mnóstwo gier, które w bardzo ciekawy sposób łączą elementy filmowe, tekstowe i muzyczne, ale grami są już takimi sobie.

 

Dobra gra wykorzystuje natomiast swoje własne środki wyrazu: interaktywność, rozgrywkę, wytworzone przez lata rozwiązania – i w ten sposób tworzy coś nowego i wartego uwagi. Shovel Knight jest tego wspaniałym przykładem: jest to bowiem gra silnie umocowana w 8-bitowej historii, a jednocześnie nie trącąca myszką; to po prostu świetnie zaprojektowana, nowoczesna platformówka w oldschoolowych szatach.

 

Fabuła nie jest tu specjalnie istotna: ot, zła czarodziejka zaklęła wszystkich rycerzy w krainie i tylko władający łopatą Shovel Knight, który akurat powrócił z wygnania, zdołał uchronić się przed złowieszczymi czarami. Musimy więc przemierzyć różne krainy i zmierzyć się z naszymi braćmi, którzy przeszli na ciemną stronę mocy – a ostatecznie rozprawić się też z czarodziejką.

 

Poziomy są trudne, ale świetnie zaprojektowane – wzorem Dark Souls, po śmierci tracisz część zebranego złota, ale jeśli dotrzesz do miejsca zgonu masz jedną szansę, by je odzyskać. Zebrane skarby można wymienić w najbliższym mieście na ulepszenia i przedmioty, które – zwłaszcza na późniejszych etapach – BARDZO pomagają w przejściu gry.

 

Na uwagę zwraca rewelacyjna ścieżka muzyczna: chyba nigdy wcześniej nie słuchałem równie chwytliwego 8-bitowego soundtracku. Serio, to, co udało się osiągnąć Jake’owi Kaufmanowi i Manami Matsumae, zasługuje na mnóstwo nagród.

 

O Shovel Knight mógłbym pisać długo, ale tak naprawdę wystarczy jedno: to najlepsza platformówka od czasu Rayman Legends i wspaniały hołd dla klasyki gier wideo. Ostatnio Kickstarter wypuszcza coraz więcej tytułów, które nie są zwykłym skokiem na kasę, ale prawdziwym dziełem talentu i pasji. Oraz głębokiej znajomości medium, dzięki której gra jest nie tylko sympatyczną podróżą w przeszłość, ale rewelacyjnym, kompetentnym tytułem samym w sobie. Bardzo, bardzo mnie to cieszy.


Może Ci się spodobają

Galaxy Scraper Celestial Mechanica Kiwi's Tale
KOMENTARZE

Wynik działania (8 + 10):

Regulamin
Gość: