PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
3
Pobierz:
Dodany: 2013-12-22
Artykuł: Jan Giemza

przyjemna rozgrywka
misje, rankingi, bohaterowie do odblokowania
bossowie!
mikropłatności zamiast umiejętności
brzydki interfejs
INFORMACJE
Gatunek: Zręcznościowe
Licencja: freeware
Data wydania: 2012
Pobrań: 220
Producent: SEGA
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Sonic Dash

Sonic Dash Sonic Dash Sonic Dash
OCEŃ

Nie wiem, czy taki już mój fart w doborze gier, czy nowa moda, ale Sonic Dash to kolejna fajna gra, którą na wszelkie sposoby twórcy spróbowali zepsuć przez mikropłatności. A co gorsza, do pewnego stopnia im się to udało.

 

Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem przeciwnikiem ogólnej idei darmowych gier z opcjonalnymi opłatami. Sęk w tym, że można zaprojektować taką grę na dwa sposoby:

karać gracza, który nie płaci i na wszelkie sposoby utrudniać mu czerpanie przyjemności z zabawy,

oferować opcjonalne, atrakcyjne bonusy dla płacących bez modyfikacji podstawowej rozgrywki.

 

To drugie podejście jest moim zdaniem dużo lepsze i – paradoksalnie – w większym stopniu zachęca do finansowego wsparcia twórców. Bo powiedzcie sami: czy wolicie zapłacić 10 zł dotacji, czy 10 zł haraczu? Cut the Rope 2, Plants vs. Zombies 2, Hearthstone – wszystkie te produkcje podążają Jasną Stroną Mocy i dlatego są fajnymi grami dla każdego.

 

Wróćmy jednak do Sonica – to naprawdę fajny runner, w moim odczuciu znacznie bardziej rozbudowany i wciągający od Temple Run. Typową zabawę polegającą na unikaniu przeszkód urozmaicają sympatyczne minigry i walki z bossami. Są też codzienne wyzwania, specjalne moce, bohaterowie do odblokowania – zasadniczo wszystko, czego można oczekiwać od udanej zręcznościówki.

 

Niestety, wysoki wynik zależy głównie od tego, ile czasu wytrzymasz na trasie, a na to z kolei duży wpływ ma liczba żyć, które zdecydujesz się wykupić. Mówiąc krótko, klasyczny pay-to-win.

 

Pewnym pocieszeniem jest to, że dodatkowe życia można odblokować, oglądając reklamy (!) lub wykonując misje, ale i tak nie wiesz, czy SprytnyZdzis12 w światowym rankingu swoją pozycję zawdzięcza umiejętnościom, czy pokaźnej sakiewce.

 

Chociaż sterowanie jest precyzyjne i wygodne, irytowały mnie sytuacje, gdy po ominięciu jednej przeszkody, od razu lądowałem na następnej, choć nie miałem najmniejszych szans, by ją wcześniej dostrzec. Mam nadzieję, że ten błąd – bo inaczej go nazwać nie można – zostanie wyeliminowany przez twórców w jednej z nadchodzących aktualizacji.

 

Mimo wszystko uważam, że warto dać Sonic Dash szansę. Produkcja jest darmowa, więc nic nie tracisz, a jeśli nie zamierzasz się w nią zbytnio angażować, nachalne mikropłatności też nie powinny być zanadto uciążliwe. SEGA stworzyła grę, która daleka jest od najlepszych Soniców, ale też nie przynosi hańby istniejącej od 22 lat serii.


Może Ci się spodobają

Gravity Head Wubly BugAbOO
KOMENTARZE

Wynik działania (7 + 0):

Regulamin
Gość: