PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
4
Pobierz:
Dodany: 2012-07-29
Artykuł: Jan Giemza

piękna historia
piękna grafika
piękna muzyka
głupie zagadki
polowanie na piksele
INFORMACJE
Gatunek: Przygodowe
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2010
Pobrań: 157
Producent: Deep Silver
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Polska wersja językowa Polski Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

The Whispered World

The Whispered World The Whispered World The Whispered World
OCEŃ

The Whispered World to pięknie opowiedziana historia, która na długo zapada w pamięci. Niestety, cały problem w tym, że to jedynie przeciętna przygodówka.

 

Ekipa Daedalic Entertainment po prostu nie umie robić gier. Albo raczej zatrzymała się na latach 90., kiedy to twórcy za punkt honoru stawiali sobie uprzykrzenie graczowi życia przez absurdalne zagadki, wyśrubowany poziom trudności i polowanie na piksele. Przyznaję, takie produkcje mają swój urok, ale żaden zwykły śmiertelnik nie ukończy ich bez solucji na kolanach.

 

Dlatego jeśli nie wzdragasz się na samą myśl o konieczności korzystania z pomocy lub po prostu lubisz duże wyzwania, pokochasz tę grę. W przeciwnym wypadku – cóż, sugeruję poszukanie innego tytułu.

 

Akcja The Whispered World osadzona jest w pięknym, acz niebezpiecznym świecie, który – jak to zwykle w takich sytuacjach bywa – stoi na krawędzi zagłady. Niestety, dzielny bohater z blond lokami jakoś się nie zjawia. Zamiast tego, ostrze przeznaczenia kieruje się w stronę 12-letniego Sadwicka, cyrkowego klauna o dojmująco pesymistycznej naturze. Razem ze swoim wiernym kompanem Spotem Sadwick wyrusza w podróż, by zrozumieć przepowiednię nawiedzającą go w snach.

 

Całość brzmi być może do bólu stereotypowo, ale historia opowiedziana jest po mistrzowsku. Szczególnie duże wrażenie robią dialogi, w których udało się zachować równowagę między humorem a dojmującym smutkiem. Klimat budują też ręcznie rysowane, dwuwymiarowe lokacje i nastrojowa muzyka.

 

Takich gier już się dziś nie robi. Trochę szkoda, bo klasyczne przygodówki mają swój urok i – jeśli mam być szczery – ze wszystkich gier, to właśnie je wspominam najlepiej z dzieciństwa. Żałuję, że twórcy nie zrezygnowali z pewnych rozwiązań, które zawsze mnie w tym gatunku irytowały – ale The Whispered World to i tak cudowna gra. Słodko-gorzka w każdym calu.


Może Ci się spodobają

Gone Home Dino and Aliens Hero of Infamous Kingdoms
KOMENTARZE

Wynik działania (2 + 7):

Regulamin
Gość:
Gość
+0
2013-03-07 19:12:12
ta gra jest super
Jan Giemza
+0
2012-08-21 16:15:29
Zauważcie, że gra dostała wysoką ocenę (4/5), więc nie można powiedzieć, że ją przesadnie krytykuję. Gościu drogi, lubię trudne zagadki, ale takie, które są prawdziwym wyzwaniem dla szarych komórek ? tymczasem polowania na przedmioty wielkości piksela nie jestem w stanie zaliczyć do tej grupy. Podtrzymuję zdanie, że studio odpowiedzialne za TWW świetnie radzi sobie z opowiadaniem historii, ale gry tworzy na ciut przestarzałych i mało grywalnych mechanizmach.
Gość
+0
2012-08-20 11:30:40
no dokładnie jest tak jak mówisz pierwszy gościu:) to są zalety a nie wady i napisanie ''Daedalic Entertainment po prostu nie umie robić gier" lub minus " głupie zagadki" woła o pomste do nieba , nie wiem skąd wy wytrzasneliście takich redaktorków-amatorków:P ja bym jako wadę gry wpisał ewentualnie - DUŻO ZAJMUJE MIEJSCA NA DYSKU;) albo - brak Polskiej wersji:P
Gość
+0
2012-08-20 10:08:35
gra jest dość ciekawie opowiedziana , jest na 3 miejscu zaraz po monkey island i broken sword
Gość
+0
2012-08-04 15:03:11
Faktycznie, za wytknięcie takich wad autor recenzji zostałby wyśmiany 10 lat temu. No ale co robić, takie czasy, gry stały się dla dzieciaków substytutami książek, więc większość z nich sama się przechodzi. A mnie się wydawało zawsze, że w grach chodzi o wyzwania...

1