PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Medard
3
Pobierz:
Dodany: 2007-08-30
Artykuł: Medard

Język polski
Hmm...za darmo?
Dźwięki
Animacja postaci!
Błędy graficzne
INFORMACJE
Gatunek: Strategiczne
Licencja: GNU/GPL
Data wydania: 2007
Pobrań: 2320
Producent: Widelands Team
Wymagania sprzętowe:
brak danych
Dodatkowe opcje:
Internet/LAN, Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski Polska wersja językowa Polski Czeska wersja językowa Czeski ,
INNE Z TEMATU

 

Widelands

Widelands Widelands Widelands
OCEŃ
Gdzieś na początku lat 90, mało znana grupa programistów o nazwie Blue Byte, wydała na światło dzienne grę strategiczną, która wkładała w rozgrywkę coś, czego wcześniej nie było - bardzo rozwiniętą ekonomię. Mowa tu o The Settlers, tytule, który podbił serca wielu graczy i nie pozwolił odejść od komputera przez dłuższy czas. Klonów powstało niewiele i raczej nie były to pozycje, które zachowały się w pamięci. Zafascynowany dziełem zespół ukrywający się pod nazwą Widelands Team postanowił stworzyć coś podobnego, coś na kształt drugiej odsłony The Settlers. Czy wszystko wyszło tak jak należy, to się zaraz okaże.

 Sama rozgrywka nie uległa zasadniczym zmianom, co do oryginału. Czyli w nasze ręce zostaje powierzony los grupki osadników. Tworzymy całą infastrukture i rozbudowujemy naszą małą na początku osadkę. Stawiamy pierwsze budynki czyli drwala, leśniczego i tartak by mieć drewno na budowę dalszych obiektów. Nasze granice trzeba poszerzać, więc planujemy rozmieszczenie koszar, których posiadanie to umożliwi. Dobry żołnierz to wyćwiczony żołnierz, dlatego też warto zaopatrzyć się w arenę bitewną, podnoszącą pewne wskaźniki naszych dzielnych wojaków. Dodatkowo na odpowiednich gruntach, po uprzednim znalezieniu surowców, wznosimy kopalnie, wydobywające węgiel, złoto, kamień i rudę żelaza, które to posłużą jako niezbędne materiały to stworzenia wielu potrzebnych rzeczy. Jednakże nasi górnicy to nie roboty, jeść muszą, dlatego też mięso z polowań, ryby, chleb itd., będą pożądane, bo tylko to umożliwi sprawne wydobywanie. Co ciekawe, są oni bardzo wybredni, przez co nie zjedzą byle czego. Wymagają specjalnych porcji, przygotowanych w odpowiednich budynkach z kilku produktów, co oczywiście drastycznie uprzykrza zabawę.

 Gra ma być bezpośrednim klonem The Settlers 2 i takim oczywiście jest, jednakże obie produkcje kilka rzeczy dzieli. Różnica występuje w rodzaju budynków, gdzie Widelands posiada ich troszkę więcej, dodając pewne dodatkowe elementy rozgrywki, jak choćby wcześniej wspomniane morale naszych żołnierzy, które można podnosić. Dodatkowo stawiamy obóz szkoleniowy, werbujący cywili do wojska, tworzymy ubrania itd., jest kilka ciekawych innowacji. Od strony technicznej, produkcja Widerlands Team prezentuje się niestety dość mizernie, a to za sprawą ogromnej ilości błędów graficznych. Żołnierze występują jako prostokąciki z naklejoną postacią, cywile są jacyś sztywni i nienaturalni w swoich ruchach, nie wspominając już o zwierzętach, które bez mrugnięcia okiem przechodzą przez środek sporego jeziorowa, to świadczy o pośpiechu programistów. Ale to nie wszystko, bo gra potrafi wyłączać się w najmniej oczekiwanych momentach, szczególnie podczas starcia z przeciwnikiem, którego niestety nie było mi dane przetestować. Na szczęśnie jest możliwość zapisu, także nie wszystko stracone i grać od pewnego momentu można. Wróg został obdarzony zerową inteligencją, gdzie z zasady miał stwarzać dla nas zagrożenie poprzez rozbudowywanie się, ale tego nie czyni i stoi w miejscu. Dobrze, że jest możliwość pogrania przez Internet, co jakoś ratuje sytuację. Strona dźwiękowa prezentuje się o wiele ciekawiej, dzięki czemu w tle przygrywają dość klimatyczne melodie, przypominające o pierwszej produkcji Blue Byte. Natomiast reszta dźwięków to istna porażka programistów, o której nawet nie warto już pisać. Choć wizualnie opisywana produkcja prezentuje się nawet ładnie to efekt błędów w niej zawartych powoduje ogromny ból głowy. Długo ociągano się z wypuszczeniem wersji finalnej i tak chyba jeszcze powinno pozostać, bo to co przedstawili nam Panowie odpowiedzialny za projekt to program nieukończony i wymagający sporo poprawek. Co ciekawe, jednym z dostępnych języków jest polski i to oczywiście ogromnie cieszy. Przetłumaczono prawie wszystko, oprócz kilku nazw budynków oraz końcówki historii, jaka zostaje nam opowiedziana po wejściu w tutorial. Widelands zasługuje na ocenę 6/10, ale jej polonizacja dodaje jeden punkcik. Czy warto zagrać, czy nie, to już pozostawiam wam, ja osobiście czekam nadal na wersję finalną.

Może Ci się spodobają

Funny Chess Magi Virtual Villagers
KOMENTARZE

Wynik działania (2 + 5):

Regulamin
Gość:
Gość
+0
2013-08-26 11:12:09
Mi sie kurde podoba. O!
Gość
+0
2012-04-30 00:15:53
No, muszę powiedzieć, że teraz w tej chwili gra prezentuje się całkiem lepiej niż wtedy gdy wcześniej próbowałem w nią grać, nie mówiąc już o czasach powyższej recenzji tej gry.
W sumie to najbardziej mi się nie podoba to, co również występuję w oryginalnych Settlersach - a mianowicie to, że jeść muszą tylko górnicy :-P
Rozumiem, że Wide stara się być zamiennikiem dla Settlersów, ale mogliby zrobić tak, żeby wszyscy osadnicy (jak i nawet wojsko) mieli potrzebę jedzenia.
Skoro już jest mowa o Widelands i kilku nowych budynkach, to przydałoby się coś w rodzaju retorty, gdzie węglarz wypala drewno na węgiel(drzewny).
nazgut
+0
2012-04-13 16:20:11
Proszę jednak pamiętać, że grę recenzowaliśmy w 2007-08-30
Gość
+0
2012-04-13 15:43:10
"nie wspominając już o zwierzętach, które bez mrugnięcia okiem przechodzą przez środek sporego jeziorowa, to świadczy o pośpiechu programistów" - jeśli ktoś uważa, że kaczki nie potrafią pływać to tylko świadczy o autorze.
Wychowałem się na Settlersach i grę tą mogę polecić wszystkim choćby z powodu rozgrywek sieciowych, czy też dlatego, iż gra rozwijana jest bez przerwy.
Dużym plusem jest dostępność na wszystkie platformy oraz udostępnienie na licencji GNU.
Do minusów zaliczył bym tłumaczenie na język polski. Wyświetlanych podpowiedzi czasem nie potrafiłem od razu zrozumieć.
Gość
+0
2009-03-02 17:26:05
OK, co trzeba to się doweidziałem, ale mała uwaga. Pisac trzeba umieć:

"jak choćby wcześniej wspomniane morały naszych żołnierzy"

Ani wcześniej wspomniane, ani morały. Może morale?
Gość
+0
2009-02-14 01:15:06
moze bede banalny , ale nie da sie na włączyć na pełny ekran co przynajmniej mnie skutecznie odstrasza do tej gry , a nie jest to też taka rewelacja
Gość
+0
2007-10-12 16:40:22
tak, denna ta gra, mało urozmaicona
Gość
+0
2007-08-30 10:12:37
Gra za krótka jeśli mogę to tak nazwać. Niedopracowana (miejmy nadzieję, że wrzucą nową wersję gry) i ogólnie denna. Jak narazie. btw. w CDA w bonusach jest ta gra :D

1