PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Snake
5
Pobierz:
Dodany: 2005-06-26
Artykuł: Snake

INFORMACJE
Gatunek: Strzelanki
Licencja: freeware
Data wydania: 2003
Pobrań: 15990
Producent: Activision
Wymagania sprzętowe:
Procesor 600 MHz, 128 MB RAM, karta graficzna 32 MB
Dodatkowe opcje:
Internet/LAN, Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Wolfenstein: Enemy Territory

Wolfenstein: Enemy Territory Wolfenstein: Enemy Territory Wolfenstein: Enemy Territory
OCEŃ
Kiedy dwa lata temu - jeszcze przed premierą Wolfenstein: Enemy Territory - mówiono, że gra będzie darmowa dla podtrzymania pamięci o Return to Castle: Wolfenstein chyba nikt nie sądził, że uda się stworzyć coś ponadczasowego. Gra, która śmiało mogła zostać multiplayerem jakiegoś komercyjnego hitu i to na dodatek spod ręki gigantycznego trio - Splash Damage-id Software-Activision darmowa? Trzeba przyznać, że z reguły firmom pieniążek nie śmierdzi i na pewno nie lubią go inwestować bez zwrotu. A może to jednak było najmądrzejsze, co mogli zrobić? Wszak zbliża się oparte na marce Enemy Territory pełnopłatne Quake Wars...

 Wolfenstein: Enemy Territory jest jedną z najpopularniejszych sieciowych strzelanin na świecie, więc na wstępie zaznaczam, że osoby bez stałego dostępu do Internetu mogą o niej zapomnieć. II Wojna Światowa jest najczęściej eksploatowanym okresem historii w grach video, także w te czasy przenosi nas ET. Nie ma się w końcu co dziwić, gdyż bazuje na Wolfensteinie (wg id Hitler zginął z rąk Polaka ;)).

 Po pobraniu i instalacji gry wraz z dostępnym patchem przyjdzie pora na skonfigurowanie własnego profilu, warto zezwolić grze na pobieranie danych z serwera, gdyż bardzo często te wymagają od nas jakichś dodatkowych plików dźwiękowych czy map. Czasem niestety doprowadza to do szewskiej pasji - serwery potrafią być wolne, a do ściągnięcia często jest i po kilkanaście megabajtów. Na szczęście jest to zabieg jednorazowy - raz ściągniętych plików nie trzeba pobierać ponownie.  Autorzy udostępnili zaledwie 6 map, ale za to arcyciekawych. Gra nie jest zwykłą strzelaniną (zazwyczaj, gdyż tylko nieliczne serwery skupiają się na trybie Last Man Standing), każda z drużyn, aby osiągnąć sukces, ma do wykonania jakieś zadanie, z którym jednostka sobie nie poradzi - tu wymagana jest interwencja całej drużyny. Na 1 mapie stroną broniącą są Osi, a aż na 5 atakują Alianci. I tak, trzeba np. doprowadzić czołg przed główną bramę fortyfikacji Osi (sterowany automatycznie, gracz może zasiąść jedynie za KM-em). Nie jest to oczywiście takie proste, jako że przeciwnicy lubują się w rozwalaniu naszej stalowej puszki, a i droga usłana różami nie jest - ot, np. brakuje mostu. Z pomocą przychodzą inżynierowie, którzy potrafią skonstruować most czy naprawić uszkodzony czołg. Po dostaniu się do środka należy jeszcze zniszczyć ogrodzenie i jeden z dwóch zbiorników paliwa. Tu zabawa przypomina nieco sytuację z Counter-Strike'a, gdzie terroryści muszą podłożyć i obronić ładunek wybuchowy. Innym przykładem niech będzie sytuacja rodem z Omaha Beach - Alianci po respawnie na plaży muszą jak najszybciej zbudować drewnianą kładkę, po której dostaną się wyżej, a jednocześnie trzeba uważać na strzelających i rzucających na ślepo granty Niemców czających się w bunkrach. Celem misji jest wysadzenie działa znajdującego się w fortyfikacji. Na mapie porozmieszczane są respawn pointy, przejęcie których pozwoli drużynie odradzać się w bardziej korzystnych punktach (na wspomnianej mapie tak naprawdę połową zwycięstwa jest przejęcie punktu w bunkrze). 6 map to niewiele, prawda. Na szczęście gra posiada potężną społeczność, która sama dba o jej rozwój - tak więc map nieoficjalnych (aczkolwiek takich, które są często używane) jest bardzo dużo, a te nierzadko bywają równie dobre jak mapy przygotowane przez twórców.

 Warto też wspomnieć o samych klasach. Każda ze stron ma pięć tych samych, jedynie używających innego sprzętu. Żołnierz jest najlepiej przystosowany do walki i może nosić najcięższy sprzęt - bazookę czy miotacz ognia. Medyk zajmuje się uzdrawianiem oraz "łataniem" padniętych kamratów. Najważniejszy na polu walki jest inżynier - to właśnie on potrafi budować mosty czy naprawiać pojazdy. Żołnierz od zadań specjalnych uzupełnia amunicję towarzyszom z drużyny oraz jest w stanie wezwać potężną nawałę artyleryjską. Domeną człowieka od zwiadu jest działanie w pojedynkę - w mundurze żołnierza z armii wroga, demaskuje się dopiero po oddaniu strzału lub jak ktoś strzeli do niego (można poznać patrząc na celownik po namierzeniu).

 Kolejną ważną rzeczą jest doświadczenie. Każda z klas dostaje punkty doświadczenia, ale najwięcej za czynności związane z aktualnie graną specjalizacją. Wraz ze wzrostem doświadczenia nasza postać awansuje (zaczynamy jako szeregowy) oraz polepsza swoje umiejętności - np. medyk leczy i "łata" skuteczniej oraz może nieść więcej amunicji. Niektóre serwery zapamiętują ilość zdobytego doświadczenia, dlatego dołączając się ponownie będziemy posiadać zdobytą poprzednio ilość.

 Do naszej dyspozycji oddano autentyczne uzbrojenie - np. karabin M1 Thompson, MP40, M1 Bazooka, czy też Stena. Sama gra zaś zbytnio realistyczna nie jest, gdyż jeden strzał w głowę (chyba że grzmotniesz z bazooki ;)) nie zabija. Oczywiście w niczym to nie przeszkadza, gdyż - mówię to z pełną odpowiedzialności - ET to najlepsza gra freeware dostępna na rynku. I jeśli Czasoprzestrzeń dostała u nas 10, to ET powinno zgarnąć 11. Moim zdaniem bije na głowę nawet bardzo popularne (i też darmowe) America's Army. Nie zniechęcajcie się po początkowych niepowodzeniach - dajcie ET szansę, a ta odpłaci Wam z nawiązką. Warto wspomnieć, że większość serwerów chroni Punkbuster uniemożliwiający oszukiwanie.  Gra hula na silniku RtCW i mimo tych lat po prostu NIE WOLNO nam żądać więcej od produkcji darmowej, gdyż jak na taką gra wygląda wspaniale. O implementacji jakiegokolwiek Havoka możecie zapomnieć, ale właściwie, co z tego? Dźwięk jest porządny, jednak same odgłosy broni palnej nadto realistyczne nie są. Wiem, bo miałem styczność. :)

 Na co jeszcze czekasz? Zacznij pobierać tę niezwykłą, wspaniałą i mega grywalną grę już teraz, a nie pożałujesz. 5/5! Spocznij, idę dokopać kilku Niemcom.

Może Ci się spodobają

Onslaught Kong Pixel Force: Left 4 Dead
KOMENTARZE

Wynik działania (1 + 10):

Regulamin
Gość:
Gość
+0
2013-05-24 05:12:46
jak sciagnełem tą gre nie chciała się właczyć
Gość
+0
2012-05-01 14:12:22
Próbowałeś przyciskiem "pobierz"?
Gość
+0
2012-04-29 09:29:44
Jak to pobrać????
nazgut
+0
2012-02-14 18:30:57
to może zniszczyć mu dzieciństwo
Gość
+0
2012-02-14 17:43:18
www.pwn.pl
Gość
+0
2012-02-14 14:04:19
jak sie sicionga
Gość
+0
2010-12-13 22:19:00
no jak mogliscie nie dac filmiku to tak iego hita jakim jest ET??? no przepraszam a tak na poważnie to wiekszej szmiry jak ta gra nie widzialem, postacie sie ruszaja jak c** ale popularna jest- filmik powinien być!!
Gość
+1
2010-07-04 18:59:50
gra dobra świetna polecam bardzo fajowa
Drwal13PL
+0
2010-05-20 19:56:49
Pobierz se patcha bo innaczej tak dalej będzie.
Gość
+0
2009-10-18 11:52:32
Witam. ja mam taki problem ... pobrałem sobie tego wolfa, spoko gra. Grałem jakieś 3 dni, gra chodziła bez żadnych zarzutów ... a wczoraj niestety wystąpił problem... gra mi się zawiesiła :/ nagle :( po prostu szedłem sobie i bach - ekran stop i nic się nie da zrobić. Dało się jednak wywołać menedżera plików (ctrl+alt+del) i jak on wyskoczył to gra zaczęła znowu chodzić .. i po 3 minutach to samo, lecz teraz juz nie dało się menedżera włączyć. Tylko reset :/

Dlaczeo tak się stało ?? nie mam zainstalowanych patchów, ale one raczej nic nie dadzą, bo bez nich gra śmigała dobrze przez 3 dni :/

a więc ??

1 2 3 4 5 6 Następna