PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
5
Pobierz:
Dodany: 2013-10-03
Artykuł: Jan Giemza

toż to XCOM!
duża, rozbudowana gra na twoim telefonie
wciąga jak diabli
ekspresowo zżera baterię
brak multi
INFORMACJE
Gatunek: Strategiczne
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2013
Pobrań: 64
Producent: 2K Games
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown XCOM: Enemy Unknown XCOM: Enemy Unknown
OCEŃ

XCOM: Enemy Unknown na iOS-a należy do rzadkiego wciąż gatunku "prawdziwych" gier na tej platformie. Jasne, Angry Birds czy Cut the Rope to całkiem sympatyczne produkcje, ale chyba nikt nie pomyliłby ich z hitami z konsol czy pecetów.

 

W przypadku XCOM-a jest inaczej, bo dostajemy tu dokładnie tę samą wersję, co na dużych platformach. Wysokobudżetową, rozbudowaną i szalenie wciągającą. Różnice sprowadzają się do dotykowego sterowania, nieco mniej szczegółowej grafiki (co widać zwłaszcza na iPadzie) i braku multiplayera. Przynajmniej na razie, bo twórcy "są zainteresowani" dodaniem tego trybu w jednej z łatek.

 

Nie ma jednak wątpliwości – to ten sam XCOM, którym zagrywałem się rok temu na PC. Produkcja, przez którą zarzuciłem Assassin's Creeda III i – co gorsza – spowodowała spore opóźnienia w pisaniu magisterki. ;)

 

Przyznam, że sterowanie paluchami okazało się znacznie wygodniejsze niż myślałem – zwłaszcza że walka odbywa się w turach, więc nie czujesz presji jak np. w iOS-owym Grand Theft Auto: Vice City. Taktyczne zabijanie kosmitów, rozbudowa bazy, zakup ulepszeń, strzelanie do statków – przez większość czasu nawet nie myślisz o tym, że robisz to wszystko na 4-calowym wyświetlaczu telefonu.

 

Pewnych problemów natury technicznej nie dało się jednak pokonać. Gra zajmuje na dysku blisko 2 GB i potrafi zeżreć w pół godziny nawet 20% baterii. Nie nadaje się więc na dłuższe sesje, jeśli nie masz akurat dostępu do źródła zasilania.

 

Kwestię cenę pozostawiam indywidualnemu osądowi: według mnie 19,99$ to trochę zbyt wysoka kwota, ale tylko dlatego, że XCOM na PC można dorwać sporo taniej. Jeśli jednak taki jest koszt wprowadzania do App Store produkcji AAA, mówi się trudno.

 

W każdym razie: XCOM rządzi, bez względu na platformę. Warto go poznać, zwłaszcza że już niedługo na rynku zadebiutuje oficjalne rozszerzenie, Enemy Within.


Może Ci się spodobają

Clonk Endeavour Chess Feudalism 2
KOMENTARZE

Wynik działania (1 + 10):

Regulamin
Gość: