PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Jan Giemza
5
Pobierz:
Dodany: 2013-10-03
Artykuł: Jan Giemza

toż to XCOM!
duża, rozbudowana gra na twoim telefonie
wciąga jak diabli
ekspresowo zżera baterię
brak multi
INFORMACJE
Gatunek: Strategiczne
Licencja: komercyjna
Data wydania: 2013
Pobrań: 64
Producent: 2K Games
Wymagania sprzętowe:
Dodatkowe opcje:
Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown XCOM: Enemy Unknown XCOM: Enemy Unknown
OCEŃ

XCOM: Enemy Unknown na iOS-a należy do rzadkiego wciąż gatunku "prawdziwych" gier na tej platformie. Jasne, Angry Birds czy Cut the Rope to całkiem sympatyczne produkcje, ale chyba nikt nie pomyliłby ich z hitami z konsol czy pecetów.

 

W przypadku XCOM-a jest inaczej, bo dostajemy tu dokładnie tę samą wersję, co na dużych platformach. Wysokobudżetową, rozbudowaną i szalenie wciągającą. Różnice sprowadzają się do dotykowego sterowania, nieco mniej szczegółowej grafiki (co widać zwłaszcza na iPadzie) i braku multiplayera. Przynajmniej na razie, bo twórcy "są zainteresowani" dodaniem tego trybu w jednej z łatek.

 

Nie ma jednak wątpliwości – to ten sam XCOM, którym zagrywałem się rok temu na PC. Produkcja, przez którą zarzuciłem Assassin's Creeda III i – co gorsza – spowodowała spore opóźnienia w pisaniu magisterki. ;)

 

Przyznam, że sterowanie paluchami okazało się znacznie wygodniejsze niż myślałem – zwłaszcza że walka odbywa się w turach, więc nie czujesz presji jak np. w iOS-owym Grand Theft Auto: Vice City. Taktyczne zabijanie kosmitów, rozbudowa bazy, zakup ulepszeń, strzelanie do statków – przez większość czasu nawet nie myślisz o tym, że robisz to wszystko na 4-calowym wyświetlaczu telefonu.

 

Pewnych problemów natury technicznej nie dało się jednak pokonać. Gra zajmuje na dysku blisko 2 GB i potrafi zeżreć w pół godziny nawet 20% baterii. Nie nadaje się więc na dłuższe sesje, jeśli nie masz akurat dostępu do źródła zasilania.

 

Kwestię cenę pozostawiam indywidualnemu osądowi: według mnie 19,99$ to trochę zbyt wysoka kwota, ale tylko dlatego, że XCOM na PC można dorwać sporo taniej. Jeśli jednak taki jest koszt wprowadzania do App Store produkcji AAA, mówi się trudno.

 

W każdym razie: XCOM rządzi, bez względu na platformę. Warto go poznać, zwłaszcza że już niedługo na rynku zadebiutuje oficjalne rozszerzenie, Enemy Within.


Może Ci się spodobają

Attack of the Paper Zombies GUNROX Starship Tycoon
KOMENTARZE

Wynik działania (8 + 0):

Regulamin
Gość: