PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Eugen
5
Pobierz:
Dodany: 2006-03-15
Artykuł: Eugen

grywalność
mnogość kampanii
możliwość współtworzenia gry
INFORMACJE
Gatunek: Strategiczne
Licencja: GNU/GPL
Data wydania: 2006
Pobrań: 5403
Wymagania sprzętowe:
600MHz, 128MB RAM
Dodatkowe opcje:
Internet/LAN & Kilku graczy przy 1 komputerze, Edytor poziomów, Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski Polska wersja językowa Polski Niemiecka wersja językowa Niemiecki , Czeska wersja językowa Czeski , Japońska wersja językowa Japoński , Rosyjska wersja językowa Rosyjski , Francuska wersja językowa Francuski ,
INNE Z TEMATU

 

Battle for Wesnoth

Battle for Wesnoth Battle for Wesnoth Battle for Wesnoth
OCEŃ
Gier tworzonych przez kilkadziesiąt osób z całego świata, połączonych jedynie wspólną wizją swojego projektu, widziałem już dziesiątki. Jedynie kilku z nich udało się dotrwać do wersji, którą bez wstydu można zaprezentować szerszej publiczności. Ale jeśli już do tego dochodziło, efekt zwykle był oceniany pozytywnie przez większość graczy. Nie inaczej jest z Battle for Wesnoth, która dzięki prostocie, oprawie audiowizualnej, a przede wszystkim możliwości ingerencji przez graczy w praktycznie każdy element gry, ma szansę stać się jedną z najlepszych darmowych strategii turowych.

 Akcja gry rozgrywa się w królestwie Wesnoth oraz na terenach przyległych. Cały ten obszar zamieszkują rozmaite rasy - od wszędzie spotykanych ludzi, przez typowe dla świata fantasy krasnoludy, elfy i nieumarłych, po syreny, drzewce i smoki. Je wszystkie będzie można wcielić do swojej armii, pod warunkiem odpowiednich relacji między nimi a kierowanym przywódcą. Praworządny paladyn nie zmusi do walki przy swoim boku chaotycznych jaszczurów, chociaż podobne "mariaże" mogą zdarzyć się podczas jednej z dziesiątków kampanii, które można bez problemu pobrać z internetu. Autorzy dołączyli 6 podstawowych, dzięki którym można poznać większość występujących w grze ras.

 Rozgrywka podzielona jest na tury - ruchy na przemian wykonują wszystkie strony zaangażowane w bitwę. Walczące jednostki używają ataków bliskich lub na odległość w kombinacji z sześcioma rodzajami zadawanych obrażeń (np. kłute, obuchowe lub od ognia). Jak na dobrą strategię przystało, ich wielkość oraz szansa trafienia są modyfikowane przez naturalne odporności poszczególnych jednostek, rodzaj terenu, na którym się znajdują, a nawet porę doby. Każdy pojedynek zwiększa doświadczenie biorących w nim udział jednostek, szczególnie, gdy na placu boju pozostanie tylko zwycięzca. Warto dbać o rozwój swoich żołnierzy, bo po zdobyciu odpowiedniej liczby punktów awansują, zwiększając swoją siłę i żywotność, nierzadko zdobywając przydatne w walce umiejętności. Dobrym pomysłem jest wycofywanie ich w odpowiednim momencie do wioski (w której się uleczą) lub wspieranie z tylnych linii uzdrowicielami - jeżeli przeżyją misję, będzie ich można wezwać w kolejnej misji, korzystając ze zdobytych przez nich zdolności.

 Rozgrywanie linii fabularnej nie jest jedynym trybem rozgrywki w Battle for Wesnoth, chociaż to właśnie w niej istnieje możliwość zebrania drużyny elitarnych i oddanych wojowników. Nie mniej ciekawie prezentuje się tryb sieciowy, pozwalający zmierzyć się z innymi graczami przez sieć lokalną, na jednym komputerze lub w internecie. Polem bitwy może być jedna z kilkudziesięciu przygotowanych plansz lub losowo wygenerowana przez komputer. Na raz do bitwy, w zależności od ustawień mapy, może przystąpić do dziewięciu graczy. Modyfikować można ilość zdobywanego doświadczenia, złota otrzymywanego za okupowane wioski czy liczbę tur. Dla szczególnie długomyślących warto zastosować czasowe ograniczenia trwania tury.

 Battle for Wesnoth to kawał świetnej roboty wykonanej przez wielu entuzjastów darmowej rozrywki, którzy dopracowują każdy element - grafikę, dźwięk, muzykę, poziom trudności kolejnych misji, a przede wszystkim balans jednostek poszczególnych stron konfliktu. O popularności prezentowanej produkcji świadczy liczba tłumaczeń - ponad trzydzieści, w tym, prócz wciąż aktualizowanego polskiego, m.in. afrykanerski, wietnamski i łacina! Każdy chętny może wziąć udział w napędzaniu tej machiny. Z pomocą dołączonego edytora można stworzyć własną mapę. Nie ma również kłopotów z wykreowaniem nowej jednostki, skomponowaniem muzyki albo pomocy w tłumaczeniu. Choć prace wciąż trwają, Battle for Wesnoth jest w pełni grywalna i sprawiła mi wiele satysfakcji. Nie wątpię, że wielu z was również się do niej przekona i zagłębi w fantastyczny świat. Lista autorów i osób zaangażowanych w tworzenie gry znajduje się na tej stronie. Wersje do pobrania na inne systemy niż Windows można pobrać stąd.

Może Ci się spodobają

Freeciv League of Legends Arasan
KOMENTARZE

Wynik działania (10 + 5):

Regulamin
Gość:
Gość
+0
2012-03-23 01:53:44
Grałem w heroes III i jak dla mnie ta tutaj opisana jest nie do strawienia.
Gość
+0
2009-07-07 23:21:22
Gra to po prostu cudo. Zasługuje w tym serwisie na platynę. Przepiękne ilustracje, muzyka, kampanie i fabuła... to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wspominając już o różnych dodatkach (m.in. z jak najlepszej strony pokazała się polska scena BfW poprzez stworzenie dodatku Era of Magic- ukłony w stronę inferno8). Co tu dużo mówić - gra nadal się rozwija i zapowiada się obiecująco(wolę nie myśleć, co będzie w BfW 2.0). Gorąco polecam wszystkim tym, którzylubią fantasy, strategie, ale i też rpgowcy nie będą mieli dużych powodów do narzekań (w dodatkach z pewnością znajdą jakiś smakowity kąsek).
Gość
+0
2008-08-23 16:26:08
Gra jest miodzio i wszystko w niej jest super, ale czy zna ktoś coś podobnego (nie koniecznie za bardzo podobnego) żeby też za free można zapykać przez neta?
Gość
+0
2008-08-16 16:00:44
Polska strona Wesnoth: www.wesnoth.com.pl.
Gra jest znakomita, jednym z największych plusów jest rozbudowana jak na strategię fabuła. Jak nic zasługuje na 5.
Gość
+3
2008-04-11 00:09:06
Teraz gdy wyszła wersja 1.4 to już trzeba przyznać jedno - ta gierka WYMIATA. Nowa oprawa audio-wizualna, nowe animacje. na dodatek wszystko upiększone ładnymi obrazkami (spójrzcie tylko co elfowie mają za rysunki - powalają). System został teraz ulepszony tak, że "da się pograć" wszystkimi rasami (przedtem czasami niektóre jednostki czy rasy były za mocne). Myślę, że ta gra będzie jeszcze długo żyła, oj będzie. Diament, brylant, złoto, szmaragd czy platyna to za mało. Ta gra zasługuje na tytuł freeware'owej gry strategicznej wszech czasów. BRAWA!!! =]
Gość
+0
2007-08-29 22:51:05
Hmm... Po prostu nie jestem w stanie wypowiedzieć się co do tej gry, bo ino mnie zatkało... z wrażenia. =D Ino jest to jedna z najlepszych turowych strategii, w jakie miałem okazje zagrać... Choć muszę przyznać, że sporo pomysłów bierze z moich ulubionych 'turowych' tytułów, takich jak Heroes, Warlords ( I i II części... ), Disciples bądź Fantasy General (albo odwrotnie... zawsze mi sie myli ta nazwa xD ) ... Ehh... Co by tu dużo mówić... Ściągać w ciemno i grać, GRAĆ, GRAAAAĆ! ... Ekhem... Btw. Ni zgadzam sie z oceną... NI NI NI NI! Platyna się należy jak żadnej innej gierce. Dx xD
Gość
+0
2007-06-16 20:55:28
ale sie przyczepili tych diamentów :p dla mnie to szmaragd :p bo na brylant mnie nie stać ^^ ale daje złoto bo ta gra jest według mnie najleprzą strategią fantasy (w której jednostki awansują a to lubie najbardziej) jaka jest w tym servisie :) złoto złoto i jeszcze raz szmaragd ;)
Gość
+0
2007-03-29 12:27:46
Cudowna gra freeware,najlepsza w jaką grałem.Myzuka tez fajna. Najlepsza gra na VG. Złoto
Gość
+0
2007-01-07 00:03:55
Bardzo fajna gra grafika tibii niestety tytuł jest nieznany co daje wyjscie takie iz malo ludzi sciaga te gre.A naprawde warto muzyka jest naprawde strategiczna i wogole wszystko jest dopracowane.A jak ktos nie sciagal innych kampanii to ma 99%po polsku.Tylko w samouczku jest jedna dwie trzy wymowy angielskie.Polecam!
Gość
+0
2006-12-25 16:30:19
Lechu, wiem, co mówię - nie poprawiaj mnie proszę. Skoro twierdzę, że każda gra jest diamentem, a ta brylantem, to tak z pewnością jest. Nie zrozumiałeś chyba aluzji do brylantów. A gra jest super ekstra bajer! LUDZIE GRAJTA W NIĄ BO WARTO!

1 2 3 4 5 6 Następna