PAMIĘTAJ MNIE:
1 / 2 lewo
Medard
3
Pobierz:
Dodany: 2007-09-01
Artykuł: Medard

Sporo rodzajów rozgrywek
Niezłe A.I. botów
Nadal rozwijana wersja
Menu główne (wizualnie)
Brak muzyki
Problemy z grą przez Internet
Małe rozbudowanie plansz
INFORMACJE
Gatunek: Strzelanki
Licencja: GNU/GPL
Data wydania: 2007
Pobrań: 1230
Wymagania sprzętowe:
brak danych
Dodatkowe opcje:
Internet/LAN, Rekordy online
Język: Angielska wersja językowa Angielski
INNE Z TEMATU

 

Trepidation

Trepidation Trepidation Trepidation
OCEŃ
Pojawienie się na rynku Quake 3 Arena spowodowało inne spojrzenie na gry tego typu. Głównym motywem nie była rozwinięta fabuła, a multiplayer, który pozwalał na rozgrywanie śmiertelnych meczy z botami i z żywymi przeciwnikami. Jednak nie tylko świat komercyjnych produkcji został zasypany różnorakimi klonami, doskonale gatunek zaczął rozwijać się na licencjach darmowych. Dzięki czemu rzesze graczy zagrywa się do dziś w World of Padman, Alien Arena 2007, Acid Arena - Monster Blast, Cube i wiele innych. Trend trwa dalej, dzięki czemu doczekaliśmy się kolejnego dzieła o nazwie Trepidation.

 Tradycyjnie mamy wybór gry przez Internet z żywymi przeciwnikami oraz z komputerem, czyli botami. Niestety, opcja zabawy przez sieć jakby jeszcze niezupełnie działa, dlatego też na to trzeba będzie jeszcze poczekać. To jak wyglądamy nie ma większego znaczenia w grze, ale autorzy umożliwili zmianę postaci oraz co ważniejsze - imienia, co jest opcją wystarczającą. Udostępniono kilka mniej lub bardziej rozbudowanych aren, na których cała akcja się rozgrywa, jednakże część z nich jest jeszcze w fazie budowy, dlatego też są zablokowane. Jeżeli chodzi o ich wielkość to dużo jeszcze przed programistami pracy, bo jak na razie nie prezentują się zbyt okazale. Boty, to oczywiście sprawa dość istotna głównie dla tych, którzy posiadają słabe łącze, albo chcą przed prawdziwą rozgrywką troszkę potrenować. Inteligencja komputera jest naprawdę zadowalająca i choć rzecz jasna daleko jej do komercyjnych produkcji to naprawdę przeciwnik potrafi dać w kość i wiele razy zaskoczyć. Sytuacje, kiedy kryjemy się w zacisznym kąciku, wcale nie oznaczają, że jesteśmy niewidoczni albo nie zostaniemy trafieni, wręcz przeciwnie, tym samym tylko ruch uchroni od klęski.

 To, co liczy się w tego typu grach to broń. Niestety autorzy nie wykazali się zbyt dużą wyobraźnią i dzięki temu mamy podstawowe uzbrojenie, czyli wszelkiego rodzaju lasery, wyrzutnie rakietek, karabinki maszynowe itp., szkoda, bo można by oczekiwać czego znacznie więcej, czegoś bardziej oryginalnego. Tradycyjnie wszelkiego rodzaju ulepszacze uzbrojenia, naboje, apteczki znajdują się porozkładane po całej planszy, także w tej kwestii nic się nie zmieniło. O wiele lepiej wygląda sprawa z rodzajem rozgrywki, bo mamy ich aż siedem (Free For All, Capture The Flag, Arsenal, Survival, Trepidation, Anything Instagib i Team Death Match), niestety jest to kwestia przyszłościowa, bo jakoś nie zauważyłem zmian.

 Grafika nie prezentuje się tak, jakby można było tego oczekiwać. Sam engine gry określany jest jako ?GPL IOQ3 Quake Engine?, niestety, jakoś nie zauważyłem wizualnego podobieństwa do działa Id Software i prezentuje się o wiele gorzej. Animacja postaci stoi na przyzwoitym poziomie i nie można się tutaj do niczego przyczepić (biorąc pod uwagę, że jest to projekt darmowy!). O architekturze aren wspomniałem, poczekamy-zobaczymy, jak na razie są to mizerne lokacje, którym daleko do takich dzieł jak Alien Arena 2007 czy też fantastycznego World of Padman. Muzyki brak i jest to kwestia zupełnie dla mnie niezrozumiała, bo co jak nie szybki utworek dopinguje do zwycięstwa? Na szczęście słychać podstawowe dźwięki, także nie jest źle, choć niektóre potrafią irytować.

 Trepidation to ciekawy projekt, jednakże przed autorami jeszcze dużo pracy. Nie jest źle i perspektywy na przyszłość są optymistyczne, tylko potrzeba trochę więcej czasu. Jak na razie recenzowany program prezentuje się średnio i jeżeli pozostanie na takim etapie, raczej nie zapisze się w pamięci graczy na długo. Polecam dla osób lubiących tego typu rozgrywkę, ale mało wymagających, bo inaczej mogą bardzo się zawieść. Samych wygranych!

Może Ci się spodobają

Sky Goofers BEU Net 2006 Antibody
KOMENTARZE

Wynik działania (10 + 5):

Regulamin
Gość:
Gość
+0
2011-08-12 09:47:00
co to za dziadoska podróba kłeja?:(
Gość
+0
2007-09-01 22:41:56
Ja po skrinie iwdze że nie może się równać z takimi odsłonami jak Alien Arena 2006/2007 czy Cube. Popatrzcie na tą broń wygląda jak kanciata rurka i popatrzcie na jej obydwa końce bleee... J atej gry nawet nie zasysam bo grałem w Alien arene i już mi się znudziło a to praktycznie to samo tylko gorsze. Jak by była leprza to od razu bum zassał.
Gość
+0
2007-09-01 18:32:17
Według mnie mogli się bardziej postarać... Taka grafika, a tyle miejsca zajmuje... szkoda gadać.
Gość
+0
2007-09-01 16:01:25
Sorx za gadanie w komentarzach ale chodzi mi o to ze glowa tego kolesia to human z tremu, czcionka ta sama...
Gość
+0
2007-09-01 01:00:13
po screenie widac ze tremulous

[To nazwa bota ;) - dop. Medard]

1